Budownictwo specjalne stanowi jedną z gałęzi budownictwa. Od powszechnie znanego odróżnia je przede wszystkim to, czym się zajmuje i jakimi rodzajami budynków. Jak sama nazwa pozwala się domyślić, budownictwo specjalne jest gałęzią, która zajmuje się realizacją, projektowaniem i nadzorowaniem inwestycji o szczególnym znaczeniu.
Budowle specjalne i ich rodzaje
Jeśli chodzi o obiekty budowlane, które można nazwać specjalnymi, to na pierwszym miejscu bardzo często stawiane są bardzo wymagające, takie jak na przykład mosty, zapory wodne czy podobne do nich konstrukcje. Przede wszystkim warto zauważyć, że tego typu obiekty nie są realizowane codziennie, a do każdego z nich należy się odpowiednio przygotować. Bardzo często sam proces projektowania trwa tyle samo czasu, co wykonywanie inwestycji, jeśli nie dłużej. Powodem tego jest to, że takie projekty wymagają szczególnego podejścia, właściwego przygotowania i dokonania niezbędnych obliczeń. Budownictwo inżynieryjne w tym momencie jest bardzo istotną częścią, ponieważ pod uwagę należy brać wszystkie czynniki, które mogą wpływać na istniejący obiekt. Tak samo wiele uwagi trzeba poświęcić na wygląd zewnętrzny budowli jak jej właściwe posadowienie czy odporność na działanie warunków pogodowych lub wiatru. Oczywiście czynniki, które będą miały większe znaczenie niż inne dla każdej budowli będą odmienne. To sprawia, że każdy taki projekt wymaga indywidualnego podejścia, szczegółowego opracowania i zaangażowania wielu specjalistów.
Elementy budowli specjalnych
Z pewnością pierwszym i najważniejszym elementem realizacji budowy specjalnych jest stworzenie odpowiedniego projektu. Najczęściej rozpoczyna się od wizji, która określa wielkość i przeznaczenie danego obiektu. W dalszej kolejności określa się elementy bardziej szczegółowe, jak na przykład przepustowość w przypadku mostów czy ilość wody jaką musi zatrzymać zapora wodna. Często również na tym etapie wykonuje się specjalne badania geotechniczne, które pozwalają sprawdzić czy możliwe będzie wykonanie planowanego obiektu w interesującej lokalizacji. Może się bowiem okazać, iż grunty nie spełniają oczekiwań, w związku z czym tak duża inwestycja nie będzie mogła powstać na konkretnym terenie. Jeśli jednak badanie geotechniczne potwierdzają, że będzie możliwe umiejscowienie konkretnego projektu w danej lokalizacji, można przystąpić do wykonywania projektu. Podczas wykonywania projektu pod uwagę trzeba wziąć bardzo wiele różnorodnych elementów. Muszą one określić szczegółowo takie parametry, jak rodzaj zastosowanych materiałów czy sposoby wykonywania prac budowlanych. W przypadku braku dostatecznej wiedzy osoby wykonujące projekt powinny korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy będą w stanie rozwijać ich wszystkich wątpliwości. Dlatego też zazwyczaj nad sporządzeniem projektów budowli specjalnych pracują całe zespoły specjalistów, które zajmują się konkretnymi, wskazanymi dla nich zadaniami. Taki sposób realizacji projektów daje pewność, że gotowa inwestycja spełni wszystkie stawiane przed nią wymagania.